Hlavní přínosy oddlužení, osobního bankrotu či insolvence dle insolvenčního zákona:
Velká úleva a konečně bez stresu, právě to často bývá pro lidi tím prvním užitkem. Vymahači si dají pohov, dlužné částky přestanou narůstat, exekuce se stopnou.
Oddlužení podle insolvenčního zákona je účinný a legální způsob řešení problémů s placením dluhů, který v ČR funguje již od roku 2008.
Aktuálně v Česku prochází procesem oddlužení více než 110 000 lidí.
Oddlužení podle insolvenčního zákona je určeno pro ty osoby, které nejsou schopny splácet své dluhy. Žadatel o oddlužení musí mít dluhy alespoň u dvou věřitelů a musí prokázat, že je schopen ze svých příjmů v oddlužení platit alespoň 2 200 Kč měsíčně (+ případné měsíční výživné). Manželský pár musí prokázat schopnost platit alespoň 3 300 Kč měsíčně (+ případné měsíční výživné).
O oddlužení se žádá u krajského soudu, který následně o žádosti rozhoduje. Žádost se podává v elektronické formě. K soudu se osobně nechodí, a to obvykle ani v průběhu oddlužení.
To, jakou část svých dluhů dlužník v oddlužení zaplatí, je individuální.
Závisí to na výši dluhů, na částce, kterou je dlužník schopen měsíčně věřitelům splácet, a na tom, zda je dlužník starobním důchodcem nebo osobou invalidní ve druhém či třetím stupni.
Maximálně lze v oddlužení zaplatit 100 % svých dluhů.
Naopak minimální procentuální částka, kterou by dlužník musel v oddlužení zaplatit, stanovena není. V praxi se proto může například stát, že dlužník v průběhu oddlužení zaplatí pouze 5 % svých dluhů, a na konci procesu oddlužení bude soudem od placení zbytku svých dluhů osvobozen.
Nadační fond proti dluhové pasti Vám zcela zdarma pomůže s přípravou a podklady pro podání insolvenčního návrhu dle platných zákonů v ČR.
Výkaz činností NFPDP za rok 2022 - více zde