Vážení zákazníci, z důvodu výměny elektroměrů v celé budově bude dne 11.6.2024 z technických důvodů zavřeno. Děkujeme za pochopení.

NFPDP - Nadační Fond Proti Dluhové Pasti
800 100 900BEZPLATNÁ LINKA právní POMOCI

Milostivé léto I.

Dostali jste se do dluhové pasti, ze které nevíte, jak uniknout? Pomocnou ruku podává akce „Milostivé léto", která si klade za cíl odpustit dluhy a pomoct lidem, kteří chtějí začít znovu, bohužel jim v tom těžká životní situace brání. První ročník tolerantní události skončil začátkem roku 2022, pojďme se podívat na statistiky a zajímavé přehledy úspěšnosti. 

Co je Milostivé léto

Do akce nazvané „Milostivé léto" se v nedávné době zapojila řada českých bank i nebankovních společností. Jejich klienti, kteří měli nesplacený dluh vůči nim a kteří byli vymáháni exekucí mohli využít příležitosti zaplatit původní dlužnou částku nebo její zbývající část, aniž by hradily úroky z pozdního splacení nebo náklady související se soudním řízením nebo exekucí. 

Jedinečnou šanci mohli využít dlužníci, kteří splnili několik podmínek, a to:

  • byli fyzickými osobami (Milostivé léto se nevztahovalo na podnikatele),
  • jejich dluh byl vymáhán exekučně (čili soudním exekutorem) a
  • byli klienty institucí, jež se do akce zapojili. 

Po splnění podmínek stačilo zaplatit domluvenou dlužnou částku do konkrétního data, o zbytek se poté postarala každá banka nebo instituce jednotlivě. 

Kterých exekucí se akce týkala?

Milostivé léto se nevztahovalo na všechny druhy exekucí. Zahrnovalo především dluhy na zdravotním pojištění, regulační poplatky v krajských či městských nemocnicích, také nezaplacené pokuty nebo koncesionářské poplatky. Akce mohla odpustit také dluhy související s jízdou načerno, dluhy za nájem v obecním bytě nebo dluhy vůči některým dodavatelům energií (případně odpustila i řadu sankcí spojených s nedoplatky za odvoz odpadu).

Naopak se Milostivé léto nevztahovalo na bankovní nebo nebankovní půjčky, dluhy u telefonních operátorů nebo dluhy na nájmu, pakliže byl majitelem nemovitosti soukromý subjekt. 

Milostivé léto: statistiky

První vlna Milostivého léta, na kterou mohli dlužníci naskočit od 28. října 2021 až do 28. ledna 2022, se těšila z velkého úspěchu. V rámci akce se pomohlo 15 tisícům dlužníků, jak zveřejnila Exekutorská komora na konci letošního března. Zastaveno bylo rovnou 42 tisíc exekucí a odpuštěno bylo dlužníkům na úrocích, penále a podobných platbách 1,55 miliardy korun. Věřitelům se vrátilo 390 milionů korun. 

V době, kdy akce „Milostivé léto" začínala, bylo v České republice evidováno kolem 712 tisíc dlužníků. Zcela očištěno bylo 2,1 % z nich. Předpokládá se, že se do akce zapojili hlavně ti, jejichž exekuce nebyly tak vysoké nebo jich neměli tolik. 

Konkrétní statistické výstupy

Počty zastavených exekucí v ML

Celkový počet exekucí, u kterých povinní mohli využít výhod ML

1,3 milionu exekucí

Celkový počet exekucí, v kterých povinní měli benefit z ML

42 000, tj. 3,2% případů

Celkový počet žádostí o vyčíslení jistiny pro účely ML

51 000

Milostivého léta využili povinní pouze ve 3,2 % z celkového potenciálního okruhu právní úpravou milostivého léta dotčených exekucí.

Počty dlužníků

Celkový počet dlužníků, kteří využili ML a nadále již nemají žádnou pravomocnou exekuci

15 000

Z celkového počtu povinných fyzických osob evidovaných v Centrální evidenci exekucí (cca 712 000) mělo ML zcela očišťující efekt u 2,1%. Případy typu „dlužník s 6 exekucemi uhradil 3 exekuce v rámci ML“ byly minoritní.

Zaplacené jistiny / Odpuštěné příslušenství

Celkově odpuštěné příslušenství

1,55 mld. Kč

Celkový souhrn aktivně uhrazených jistin v rámci ML od 28. 10.2021 do 28. 1. 2022

390 mil. Kč

Průměr odpuštěného příslušenství na 1 exekuci

37 000 Kč

Průměrná výše aktivně uhrazené jistiny v rámci ML od 28. 10.2021 do 28.1.2022

14 000 Kč

Zdroj: https://www.ekcr.cz/1/aktuality-pro-media/2943-ek-cr-milostive-leto-vyuzili-lide-s-nizsim-poctem-exekuci-stat-odpustil-vice-nez-jednu-a-pul-miliardy-na-prislusenstvi?w=

Bude druhá šance?

Propásli jste první vlnu Milostivého léta? Schyluje se k druhé šanci. Jaká banka se účastní akce a co od Milostivého léta očekávat tentokrát? Vše jsme shrnuli do našeho článku

Využijte naší on-line poradnu

Odesláním formuláře souhlasíte s našimi Podmínkami o ochraně osobních údajů.

První banky slibují další odpouštění dluhů.
Které to budou?

Zobrazit článek

Výkaz činností NFPDP za rok 2022 - více zde