Varování před podvodníky - více zde

NFPDP - Nadační Fond Proti Dluhové Pasti
800 100 900BEZPLATNÁ LINKA právní POMOCI

První banky slibují další odpouštění dluhů. Které to budou?

Po ohlášení pokračování Milostivého léta ze strany státu rozjela vlastní akci i první banka. Druhá už ji připravuje. Ostatní banky zatím přešlapují a pokračování akce rozmýšlí.

Není to tak dávno, co vláda ohlásila pokračování Milostivého léta. Ani ne dva týdny poté ohlásila podobnou akci první banka. Zatím ale není jasné, jestli se soukromé subjekty zapojí v takové míře jako minulý rok.

Milostivé léto v režii bank

Ani ne dva týdny po ohlášení pokračování státního Milostivého léta (které ale začne až od září) s akcí už odstartovala MONETA Money Bank.

Její verze Milostivého léta začala tedy od června a potrvá do konce srpna. Během této doby banka odpustí veškeré sankční poplatky a úroky.

Akce platí pro klienty, kteří jsou v exekuci nebo kteří byli k 31. květnu letošního roku v prodlení se splácením závazků o více než 90 dní.

Pro tyto dvě skupiny klientů však platí odlišná pravidla:

  • lidé v exekuci mají od června do konce srpna na doplacení dlužné jistiny, lhůta platí opravdu jen v termínu od června do konce srpna, takže kdo se přihlásí dříve, bude mít na splácení delší čas,
  • klienti, kteří byli k 31. květnu letošního roku v prodlení o více jak 90 dní se splácením svých závazků vůči bance, mají na splacení dlužné jistiny až sedm let, během nichž jim budou nastaveny nové parametry splátkového kalendáře.

Podle banky se může tato nabídka týkat necelých 5 tisíc smluv. Znamená to, že MONETA je v tuto chvíli připravena odpustit téměř 115 milionů korun, uvedl předseda představenstva MONETA Money Bank Tomáš Spurný. 

Dodal také, že generální pardon na sankční poplatky a úroky udělí banka v okamžiku doplacení jistiny a obchodního úroku. Tedy po třech měsících u lidí v exekuci nebo do sedmi let u klientů v prodlením delším než 90 dní ke konci května. V případě, že budou tuto novou splátkovou dohodu řádně plnit, nebude jim banka během této doby účtovat žádný další úrok ani sankční poplatky, vysvětlil Spurný.

Mluvčí Zuzana ještě dodala, že pokud by klient v exekuci potřeboval více času (například kvůli rozhodnutí něco za účelem splacení závazku zpeněžit), měl by mít možnost se v těchto individuálních případech s bankou domluvit na určitém prodloužení tříměsíční časové lhůty.

Patříte-li mezi skupinu klientů, kteří mohou akci využít, můžete se k akci připojit přes web banky.

Nabídka Milostivého léta se vztahuje:

  • na nezajištěné spotřebitelské úvěry pro fyzické osoby a
  • na nezajištěné půjčky živnostníkům (OSVČ).

Možnost sjednání splátkové dohody na sedm let naopak neplatí pro klienty v insolvenci.

Své Milostivé léto chystá také Česká spořitelna. Zatím ale nechce prozrazovat nic konkrétnějšího: „Čas a podmínky spuštění oznámíme v dohledné době," řekl nám Filip Hrubý, mluvčí banky.

Air Bank, ČSOB, Fio banka, Raiffeisenbank a UniCredit Bank nyní zvažují, zda se do akce zapojí.

Expobank, Hello bank!, Komerční banka, mBank a Oberbank se k akci připojovat nechystají.

„K řešení pohledávek nevyužíváme například exekuce nebo neúčtujeme nemorálně vysoké úroky a poplatky z prodlení. Uplatňujeme vůči klientům férový přístup a ten je celoroční, dlouhodobý a osvědčený, proto v našem případě už není důvod se oficiálně zapojovat do iniciativ typu Milostivé léto," uvedl pro Měšec.cz například Jakub Švestka z Expobank.

„Dlouhodobě mají naši klienti možnost se na nás obrátit s žádostí pro optimalizaci svého splácení, případně pro případné odpuštění úroku či nákladů. V oprávněných případech těmto klientům vycházíme vstříc a plánujeme v tom pokračovat," řekla nám také Gabriela Pithartová, mluvčí Hello bank! s tím, že banka klientům příslušenství dluhu odpouští zejména v případech, kdy klient prokáže schopnost splácet a s bankou komunikuje od začátku svého prodlení.

Mělo to cenu?

Stejně jako proběhlo Milostivé léto minulý rok v režii státu, k podobné akci přikročilo loni i několik bank, úvěrových a dalších soukromých subjektů.

Jana Pokorná, mluvčí Air Bank, nás informovala, že napřímo oslovili téměř dva tisíce klientů s individuální nabídkou. Ozvalo se nám tehdy něco přes 150 klientů. S většinou jsme se domluvili na podmínkách doplacení. Jednalo se o částky od jednotek tisíc do několika set tisíc korun.

Mluvčí České spořitelny nám řekl, že v rámci Milostivého léta I nás s žádostí o odpuštění dluhu oslovilo 695 klientů. U 425 klientů došlo k úspěšnému dokončení procesu, kdy tito klienti doplatili jistiny v celkové výši 31 mil. Kč a Spořitelna jim následně odpustila platbu tzv. příslušenství dluhu ve výši 89 mil. Kč s tím, že u dalších 91 klientů nebylo možné proces dokončit, protože nesplňovali některou ze zákonných podmínek (např. existující trestní oznámení). Dalších 179 klientů banky o využití akce požádalo, ale poté nedošlo ke splacení jistiny.

Milostivé léto v režii státu

Milostivé léto tak, jak jej letos znovu vyhlásí stát, umožňuje splacení původních veřejnoprávních dluhů bez nutnosti hradit i vzniklé náklady exekuce a další sankce. Akce bude opět trvat tři měsíce a začne tentokrát od 1. září 2022.

Stejně jako minule je opět určena jen fyzickým osobám, které mají dluh vůči státu nebo jiným veřejnoprávním věřitelům. Podmínkou je, aby byl vymáhaný soudním exekutorem a aby daná fyzická osoba nebyla v insolvenci. Nesmí tedy zrovna procházet oddlužením (osobní bankrot).

K zastavení exekuce je nutné, abyste během tříměsíční lhůty uhradili původní dluh (tzv. jistinu) nebo její část, na kterou je vedena exekuce, a zároveň zaplatili paušální náhradu nákladů exekuce ve výši 1500 Kč bez DPH za náklady řízení. Pokud je exekutor plátce daně z přidané hodnoty, je nutné k částce připočíst ještě 21% DPH a poplatek bude ve výši 1815 Kč. Zbytek (tzv. příslušenství dluhu) pak bude odpuštěn.

Aby exekutor zastavil exekuci, musíte mu do 30. listopadu 2022 písemně sdělit, že žádáte o zahájení postupu podle tohoto zákona, tedy že žádáte o zahájení postupu podle právní úpravy tzv. Milostivého léta.

Soudní exekutoři budou zastavovat exekuce pouze v řízeních zahájených přede dnem 28. října 2021. Tedy před obdobím, ve kterém probíhalo první Milostivé léto, jež trvalo od 28. října 2021 do 28. ledna 2022.

Využijte naší on-line poradnu

Odesláním formuláře souhlasíte s našimi Podmínkami o ochraně osobních údajů.

První banky slibují další odpouštění dluhů.
Které to budou?

Zobrazit článek

Výkaz činností NFPDP za rok 2022 - více zde