Než dojde na zesplatnění úvěru je klient několikrát vyzván k úhradě splátek. Jsou mu doručeny emaily, SMS, upomínací dopisy. Zároveň je několikrát vyzván i telefonicky.
Pro pozdější řešení sporů je však důležité, aby zesplatnění bylo doručeno písemně doporučeným dopisem na adresu uvedenou v úvěrové smlouvě a zároveň na adresu trvalého bydliště. Při nepřevzetí dopisu se po určité době nahlíží na dopis jako na doručený a akt zesplatnění může nastat.
Pokud jste ke komunikaci s věřitelem nepřistoupili dříve, máte po doručení zesplatnění poslední možnost, jak se vyhnout exekuci. Je třeba se s věřitelem dohodnout na splátkovém kalendáři, pokračování půjčky nebo jednat o možnostech refinancování. Pokud refinancování není možné u bankovní společnosti je možné obrátit se na společnost nebankovní. Věřitel však už není povinen na dohodu přistoupit, proto jednejte včas.
Obrovským problémem je zesplatnění půjček u hypotečních úvěrů, za který je ručeno nemovitostí. Přicházíte o nemovitost a zároveň máte povinnost uhradit (zpravidla) obrovskou výši splátek.
Po zesplatnění nemáte na úhradu měsíce, k úhradě dluhu musí dojít obvykle v řádu několika týdnů. Pokud ne, přichází k vašim dveřím exekutor.
Nadační fond proti dluhové pasti Vám zcela zdarma zreviduje (zkontroluje) postup zesplatnění smlouvy dle platných zákonů v ČR. abychom Vám mohli pomoci zašlete dokumenty, které Vám věřitel zaslal jako přílohu v kontaktnímu formuláři.
Výkaz činností NFPDP za rok 2022 - více zde